Rozdiel medzi úžitkovou a obytnou plochou budovy, zastavaná plocha
Úžitková (podlahová) plocha budovy: Definuje sa ako súčet podlahových plôch obytných miestností a príslušenstva domu/bytu (schodisko, pivnica, komora, WC, kúpeľňa, hala, chodby, atď.), pričom nezahŕňa plochu lodžií, balkónov a terás. Do podlahovej plochy miestnosti sa zahrňuje aj plocha s minimálnou svetlou výškou 1,30 m. Ďalej sa započítavajú plochy arkierov a výklenkov, ktoré sú súčasne široké najmenej 1200 mm, hlboké 300 mm a vysoké 2000 mm od podlahy. Okrem toho sa do plochy miestnosti zahrňuje aj plocha zabratá vykurovacími telesami, inštalačnými predmetmi, technickým zariadením alebo strojovým vybavením a kuchynskou linkou, pričom nezapočítava sa plocha okenných a dverných výstupkov a plocha zabratá zabudovaným nábytkom.
Obytná plocha budovy:Je suma podlahových plôch všetkých obytných miestností v dome/byte. Sem patria obývacie izby, detské izby, spálne, pracovne, hobby miestnosti, hosťovské izby atď. Nezahrňuje príslušenstvo domu. Kuchyňa s plochou väčšou ako 12 m² sa považuje za obytnú miestnosť a zahrňuje sa do obytnej plochy domu/bytu.
Zastavaná plocha stavby: Zahrňuje plochu prízemia alebo plochu stavby v kontakte s terénom. Do zastavanej plochy sa počíta aj kolmý priemet ďalších podlaží, ak sa líšia od prízemia vo vzdialenosti od 1500 mm. Strecha, balkóny a markízy sa nezapočítavajú do zastavanej plochy.
Koeficient zastavania: Je pomer medzi zastavanou plochou a plochou parcely. Tento koeficient sa zvyčajne určuje územným plánom obce. Pre rodinné domy sa pohybuje v rozmedzí 0,2 až 0,5, pričom štandardne dosahuje okolo 25%.
Vzdialenosť medzi dvoma rodinnými domami by nemala byť menšia ako 7 metrov, a vzdialenosť od spoločnej hranice pozemkov by nemala byť menšia ako 2 metre. V niektorých prípadoch môže stavebný úrad povoliť skrátenie vzdialenosti na 4 metre, za predpokladu, že v protiľahlých stenách domov nie sú okná obytných miestností.
Uličná čiara: Je záväzná hranica, ktorá vymedzuje verejný uličný priestor. Možno od nej ustúpiť do hĺbky zástavby, ale nesmie sa prekročiť (s výnimkou architektonických prvkov, ako sú balkóny), ak to povoľuje územný plán danej lokality. Zvyčajne ide o dĺžku 6 m.
Autor: Ing. Dávid Šromovský